|
tazonne
RO FORUM OWNER
Din: CRIPTA
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 220
|
|
Era bancul care circula in 1989 dupa tragerea la sorti. In timp ce AC Milan si Real Madrid disputau ce toti vedeau ca fiind finala Cupei Campionilor, noi ne razboiam in Balcani cu "Ciolac Tanju" Cum trec anii... cum se invarte roata... Istanbul este o metropola care respira si mananca fotbal dupa ce ne-a importat cu arcanul sau cu banul fotbalistii cei mai reprezentativi. Hagi, Rotariu, Popescu, Adi Ilie, Filipescu, Lutu, Ovidiu Petre, Radu Niculescu stelisti care au aparat culorile turcilor la un moment dat, i-au invatat fotbal si i-au crescut in armada redutabila care sunt astazi. Galatasaray a crescut fenomenal si, desi nu a fost cap de serie, era dupa parerea mea cea mai puternica echipa ce ne putea iesi in cale, chiar mai tare decat Atletico Madrid. Ne cunosc foarte bine, joaca si se antreneaza inca sub spiritul impus de Hagi, iar atmosfera de pe Ali Sam Yen o stim cu toti "wellcome cu Ali Sam Yen Hell!" spun turcii si au dreptate.
Nu ma lamentez cu aceasta tragre la sorti, ci din contra. Daca avem fata de Liga Campionilor acesta este modul de a ajunge acolo, nu chinuindu-te cu Bate Borisov. Dupa un Euro fenomenal Cetin, Asik, Ucar, Balta, adica linia de fund a Turciei identica cu cea a Galatei, urmati de Hasan Sas, Topal, Arda Turan carora li se aduga proaspat achizitionatul Harry Kewel vor da piept cu Banel et company... O oaste de ieniceri versus baietii nostri ce tocmai au rapus Besiktas intr-un amical premonitoriu parca.
Avem sansa noastra, jucam primul meci afara, avem traditia de partea noastra, am maturat in trecut cu Galata si mai avem inca ceva de partea noastra: O harsaiala mediatica, un latrat si un scuipat ce ne urmareste din timpuri imemoriale: BULANUL PROVERBIAL AL STELEI. Asa spuneau mereu dinamovistii, rapidistii si diversii -isti. Iata ca dupa Rosenborg, Standard sau Bate Borisov putem demonstra ca suntem mari. Doar ucigand un balaur precum Cim Bom putem porni cu dreptul spre campionat, iesirea din Liga in primavara si alte obiective marete dar tangibile.
Este o dubla de totul sau nimic, daca ne iese avem moral, inchidem gura tuturor pot spune chiar ca rupem gura targului, daca esuam incepe frecusul, becalul va urla, Lacatus va fi demis, jucatorii vor fi descumpaniti, vanduti, iar noi vom incepe un sezon de framantari si de parcurs slab in campionat si poate chiar si in UEFA.
Alex (keluboss))
Prost să fii, noroc să ai, Pici cu Galatasaray, Bre ne'a Gigi, să trăieşti! Prost să fii, noroc că eşti... AUTOR Living_Dead_Stripper
_______________________________________

|
|