---Ro Forum---
Lista Forumurilor Pe Tematici
---Ro Forum--- | Reguli | Inregistrare | Login

POZE ---RO FORUM---

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
ramonaa86
Femeie
25 ani
Brasov
cauta Barbat
31 - 46 ani
---Ro Forum--- / Sport / Viva Espana! Moderat de DareDevil, roliviu
Autor
Mesaj Pagini: 1
tazonne
RO FORUM OWNER

Din: CRIPTA
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 220
Dupa 44 de ani de la primul si singurul succes notabil echipa Spaniei a castigat, duminica seara, titlul continental dupa ce a invins Germania cu 1-0, unicul gol al intalnirii de la Viena fiind marcat de Fernando Torres in minutul 33.

In fata celor cinci mijlocasi trimisi in teren de Luis Aragones, germanii au interpretat la inceputul meciului de pe Ernst Happel o partitura extrem de agresiva, presingul nemtilor ingreunand serios constructia iberica.

Pe acest fond germanii au dominat inceputul meciului, tinand la respect tehnica echipa a Spaniei, cele mai importante faze consumandu-se la poarta lui Iker Casillas si in urma a doua erori defensive.

Mai intai Sergio Ramos a gresit o pasa punandu-l in pozitie de finalizare pe Miroslav Klose (3), pentru ca Michael Ballack sa treaca in mare viteza pe langa un Puyol prins pe picior gresit (7).

Impresionanti la capitolul agresivitate si rigoare, nemtii au fost surprinsi la capitolul joc aerian, Fernando Torres trimitand in bara portii lui Jens Lehmann (22), dupa ce Metzelder fusese aproape de un autogol opt minute mai devreme la sutul lui Iniesta.

Jocul a continuat cu un ritm alert, actiunile cursive succedandu-se cu repeziciune de la o poarta la cealalta. Ballack a trimis violent in Sergio Ramos de la limita careului (25), pentru ca Fabregas sa-i incerce vigilenta lui Lehmann cu un sut pe jos din afara careului (31).

Spania a deschis scorul doua minute mai tarziu prin varful de lance Fernando Torres, acesta invingandu-l pe Lehmann cu o executie tehnica din interioul careului. Balonul a circulat rapid pe traseul Senna, Xavi si Torres, singurul atacant veritabil al ibericilor depasindu-i in viteza pe Mertesacker si Lahm.

Germania a dominat finalul reprizei printr-o presiune constanta in jumatatea spaniola, dar ibericii au reusit sa se apere grupat intrand in avantaj minim la cabine.

Partea secunda a debutat cu o modificare inspirata facuta de Joachim Loew, acesta trimitandu-l in teren pe Jansen in locul ezitantului Lahm. In pofida dominarii teritoriale a germanilor echipa mai periculoasa a fost totusi Spania, Xavi sutand pe langa poarta din pozitie ideala (53).

Nemtii au replicat prin capitanul Ballack, sutul acestuia din voleu trecand milimetric pe langa stalpul din stanga al portii aparate de Casillas (59). Ocazia lui Ballack a dat semnalul asediului german la poarta iberica, noul intrat Kuranyi (60) si Schweinsteiger (62) avand doua bune ocazii de a restabili egalitatea.

Amenintat de iuresul german, experimentatul tehnician spaniol Luis Aragones a efectuat doua modificari in garnitura sa, Xabi Alonso intrand in locul lui Fabregas si Cazorla in locul lui Silva. Prospetimea adusa de cei doi s-a simtit imediat in jocul ibericilor, Sergio Ramos ratand o buna sansa de gol in minutul 67, cand Lehmann a respins in extremis in corner reluarea cu capul a fundasului spaniol


_______________________________________


pus acum 17 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la