|
tazonne
RO FORUM OWNER
Din: CRIPTA
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 220
|
|
nterviu cu Gigi Becali Întărâtat fiind de aerul canicular al verii, cât şi de apropierea începutului de sezon mi-am luat inima-n dinţi şi l-am acostat pe Gigi Becali somându-l în cel mai solemn mod cu putinţă să-mi acorde un interviu. Mai de voie – de nevoie acesta a acceptat pe loc.
Iată ce a ieşit:
-Hai odată, că n-am timp, Până mă duc să mă schimb, Aşează-te undeva Serveşte-te cu ceva...
Un whisky sau o cafea, Un suc, ceai, sau orice-ai vrea Sercretara te serveşte, Nu ezita, îndrăzneşte!
-Mulţumesc că acceptaţi Interviu să-mi acordaţi, Aş vrea un pahar cu lapte, De oaie, dacă se poate...
-Hahaleră ordinară! Ia poftim pe scări afară! Imediat, acum, urgent, Că eşti cam impertinent!
-Nu vroiam să vă jignesc, Numa’ să vă amintesc: Sunteţi totuşi un cioban, Nu vreun boier cu caftan...
-Bă, io sunt miliardar, Mare latifundiar, Tu eşti doar un ou clocit Boschetar nenorocit!
Eşti la mine în palat Tot în aur îmbrăcat, E palat de preşedinte, Se vede că nu ai minte!
N-ai văzut cum stă la poartă Crucea aurită, înaltă, Cu un Hristos de alamă, Chiar nu ai băgat de seamă?!
Sfântul Gheorghe e pe masă, E din aur şi mătasă, Balaurul îl răpune Să se laude la lume.
Am icoane şi vitralii Şi multe alte detalii, Am, că am fost miruit, Fiindcă sunt un om sfiinţit!
Am observat imediat: Eşti diavol împieliţat, Dar las’ că am găsit eu, Ac pentru cojocul tău!
-Să vorbim despre fotbal... -Acu’ o întorci? Halal! Ia hai să îţi predic eu, Cuvântul lui Dumnezeu!
Văd că eşti cam apucat, Eşti de fotbal posedat, Dar acum bine îmi vine bine: Scot io toţi dracii din tine!
-Bre nea’ Gigi, stai un pic, Sunt stelist de când sunt mic, Sunt un om, dă-te-napoi! Sun la 112!
-Ho bă, stai că am glumit, Acum clar, m-am lămurit: Ai s-ajungi în iad, ştii bine, Vai şi-amar va fi de tine!
-Valiza cu milionu’? -Am s-o returnez la Domnu’ Că el m-a îmbogăţit, Am să-i plătesc însutit!
-Ce ne facem cu Bănel? -Tare drag îmi e de el, E ca şi copilul meu, E pâinea lui Dumnezeu.
El aleargă, el centrează, Singur se mai faultează, E ceva mult mai nasol Când mai dă autogol...
-Dică totuşi a plecat... -E de îngeri protejat, L-am dat la Catania, Tocmai în Italia.
-La Mendoza aţi renunţat... -Foarte bine c-am scăpat! Călugării mă mustrau, Când aflau câţi bani îi dau...
-Ceva despre Lăcătuş? -Pe el tre’ să-l sun acuş, O să-i transmit ce mi-a spus, Ce-a hotărât Cel de Sus.
-Dar de Adrian Ilie? -Cu transferuri mă îmbie. Propune, eu mă gândesc, Întreb pe Tatăl Ceresc.
-Dacă pleacă şi Rădoi? -Dumnezeu va fi cu noi! Ne va da un jucător, Tot aşa de muncitor.
-Vreţi să-l vindeţi şi pe Goe? -Normal, că doar n-o fi Noe, Vând chiar tot ce am mai bun, Că vreau mulţi bani să adun!
-Nu-l folosim nici pe Rada... - Şi care ar fi tăgada? Nu posteşte, e fiţos, Nu-i destul de credincios...
-L-aţi vinde şi pe Zapata? -Să-mi dea cât cer eu, şi gata! Jur pe Dumnezeu din cer, Că imediat îl transfer!
-Vindeţi tot, ce aţi făcut? O luăm de la-nceput? Reconstrucţie de la zero? Bre nea’ Gigi, eşti ca Nero!
-Eu ţi-am zis că eşti nebun, N-are rost să îţi mai spun: N-o voi reconstrui eu, O va face Dumnezeu!
O să fac Steaua Creştină, Pură, fără nicio vină, Iar pe cei necredincioşi O să-i ţin ca pe leproşi!
Iar când vom juca în Ligă Tatăl Nostru din cer strigă, O să-i strivim pe Lyon, Ca zidul din Ierihon!
Diavolul mi te-a trimis, Să mă enervezi ţi-a zis, Dar te fac eu de ocară: M-am săturat, ieşi afară!
-Doar să vă întreb ceva... -Piei Satană undeva! Smărăndescule, hai ia-l, Am nervi în ultimul hal!
Smărăndescu m-a luat În stradă m-a aruncat, Şi uite-aşa a rămas, Interviul în impas...
Cristian Ionuţ (LDS)
sursa: steauafc.ro
_______________________________________

|
|