---Ro Forum---
Lista Forumurilor Pe Tematici
---Ro Forum--- | Reguli | Inregistrare | Login

POZE ---RO FORUM---

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
mimy_glacier
Femeie
24 ani
Prahova
cauta Barbat
26 - 47 ani
---Ro Forum--- / Hot News / S-a scumpit vacanta la mare Moderat de DareDevil, roliviu
Autor
Mesaj Pagini: 1
tazonne
RO FORUM OWNER

Din: CRIPTA
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 220
De ieri a inceput sezonul de varf pe litoralul romanesc si, ca atare, preturile au crescut atat la servicii, cat si la produse. Hotelurile, ocupate in proportie de 95%, ofera de ieri cazare cu 10 pana la 30% mai scumpa decat saptamana trecuta.

“Este o scumpire care se practica in fiecare an incepand cu 1 iulie, insa tot mai multi hotelieri prefera sa creasca etapizat aceste preturi, si nu doar de la 1 iulie, intr-o singura transa”, a afirmat Traian Badulescu, purtatorul de cuvant al Asociatiei Nationale a Agentiilor de Turism. El a precizat ca diferentele tarifelor practicate de hotelieri in lunile iulie si august, pot ajunge si pana la 50% mai mari comparativ cu inceputul sezonului, si ca preturile pot fi chiar mai  mari pentru cei care nu achizitioneaza pachetele turistice prin intermediul agentiilor. La Mamaia s-a scumpit si transportul cu telegondola, de la 8 la 10 lei, berea pe plaja de la 4 lei, cea mai ieftina, la 5 lei. La barurile de pe plaja, apa la jumatate de litru costa intre 3 si 4 lei, iar sucurile intre 4 si 6 lei.

Si fructele s-au scumpit cu aproximativ 10%, astfel ca rosiile costa intre 5 si 6 lei, iar bananele - 7 lei.

Noile preturi la cazare in Mamaia

- Hotel 2 * - camera dubla 189 lei, apartament 318 lei
-Hotel 3 * - camera dubla 250 lei, apartament 300 lei
- Hotel 4* - single 460 lei, dubla 480 lei, garsoniera 500 lei, apartament 660 lei
- Hotel 5* - single room 880 lei, dubla 1.000 lei

Fac plaja printre gunoaie

Turistii care au ales sa-si petreaca vacanta in Costinesti sunt nevoiti sa faca plaja printre resturi
de mancare, cutii de bere sau alge aduse la mal de valuri. Operatorul care a inchiriat plaja de la Obelix a incasat pana acum amenzi ce depasesc 10.000 de lei. In plus, el risca rezilierea contractului daca nu asigura conditii igienico-sanitare corespunzatoare.


_______________________________________


pus acum 17 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la